Pdplayer    

Pdplayer  Profesyonel bir 3D,  CG ve Görsel Efekt endüstrisi sekans oynatıcısı ve görüntüleyicisidir. Asynthetic tarafından üretilmiş ve Chaos Group tarafından dağıtımı yapılmaktadır. EXR, HDR, DPX, CIN, R3D, TGA, SGI, IFF, PIC ve VRIMG gibi endüstri standardı olan bir çok dosya uzantısını desteklemektedir. Gerçek zamanlı olarak katmanlar üzerinde renk düzenlemesi yaparak tekrar birleştirilebilir.
 
Pdplayer, zengin özellikler içermesinin yanında hızlı ve hafif bir kullanıma sahiptir. Program arayüzü hızlı bir şekilde devreye girer ve kareler arası sekans akışı hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Pdplayer' ın son sürümü, daha da gelişmiş özelliklere sahiptir. Windows ve Mac OSX altında Pdplayer arayüzünde  Quicktime desteği, Mac OSX ve Linux altında ses desteği, RED SDK 4.3 ile RED Epic ve Scarlet  desteği, Linux işletim sistemi altında libquicktime ile Quicktime dosyalarına erişim desteği, Windos işletim sistemi altında DNG dosyalarına erişim desteği, geliştirilmiş Nuke entegrasyonu, CentOS 5 için Mac OSX 10.7 (Lion) ve 10.8 (Mountain Lion) desteği ve birçok fonksiyonu bulunmaktadır.

Bu güncelleme Pdplayer kullanıcıları için ücretsizdir. Sadece downloads bölümünden indirmeniz yeterlidir. Yeni ve ek  lisanslar için aşağıdaki fiyat uygulaması kısmına bakabilirsiniz.

Pdplayer versiyon 1.0.6.25' de bulunan yeniliklerin tüm listesine buradan erişebilirsiniz.


 

KATMANLI SEKAS İŞLEME

Pdplayer sınırsız bir çalışma alanında sayısız katmanı destekler. Sekans ya da klip içeren her katman birbirinden bağımsız ram'e yüklenir ve çoğu değişiklik belleğe alınan katmanın orjinalini bozmaz. Bu da değişiklik yapıldığı anda dahi katmanların gerçek zamanlı olarak oynatılabilmesine olanak sağlar.

3D LUT İLE 2K OYNATMA

Pdplayer RAM, HDD hızı veya bir Disk'ten oynatma yapılsa bile sadece CPU gücüyle sınırlıdır ve çözünürlüğün önemi yoktur. Bir Core i7 işlemciyle Ultra HD (7680x4320) imajları cache yettiği sürece RAM'den oynatabilir. 2K DPX görüntüler cache olmadan yeterince hızlı (örneğin 16) disk sürücüsünden oynatılabilir. Film projeleri için ya da farklı iş akışları için renk düzenlemesi yapmak gereklidir. Pdplayer 3D önizleme tablolarını katmanlara görüntü oynatılırken ekleyebilir.

GERÇEK ZAMANLI RENK DÜZENLEME

Pdplayer exposure, soft clip, lift, gamma, gain, brightness, contrast, hue ve saturation için kontroller sunmaktadır. Yapılan değişiklikler medya oynatılırken gerçek zamanlı olarak tekrar bir render işlemine gerek olmadan orjinal görüntüye eklenir.

ÇEKİM ESNASINDA GRADE, KEY İŞLEM

Live Video katmanı gerçek zamanlı olarak DirectShow Capture cihazınan gösterim yapar. Pdplayer kullanılan bir bilgisayarın sette bulundurulması çekilen görüntünün kalitesini gözlemlemek ve gerçek zamanlı olarak renk düzenlemeleri yapmak için uygundur. Çekilen görüntüyü veya CG görüntüleri canlı olarak düzenlemek ve daha sonra yapılan renk değişikliklerini daha fazla işlem için After Effects, Nuke ya da 3D işlem tablosuna aktarmak mümkündür.

Pdplayer sahada kullanılırken, kullanıcılar sıklıkla Color Key kullanma ihtiyacı duyabilirler. Eğer görüntü yeşil ya da mavi fonda çekilmişse (Green box & Blue box) Pdplayer'ın Effects bölümünde bulunan iki ayrı Color Key seçeneği canlı olarak kullanılabilir.


 

64 - BIT DESTEĞİ

Hd, 2K ve 4K çözünürlüklerle çalışmak yüksek miktarda hafıza gerektirir ve 32-bit uygulamaların 2GB hafıza limiti bir anda sıkıntı haline dönüşebilir. 64-bit olan Pdplayer 64, tüm RAM miktarını günümüzün yüksek RAM ihtiyacı olan dijital iş akışlarının rahatlıkla işlenebilmesini sağlar.

STEREOSKOPİK OYNATIM

Pdplayer kendi içinde anaglyph, checkerboard ve interlace özellikleriyle stereoskopik oynatım desteği sunar. Stereoskopik sekanslar sol / sağ EXR (SXR) imajların her ikisi de yeni bir katman eklendiğinde otomatik olarak  algılanıp kompozisyona eklenirler. Aynı zamanda Add Another Stereo View komutuyla hızlıca eş bir katman eklenebilir  ya da stereo kompozisyon manuel olarak da yaratılabilir.

EXR VE VRIMG İMAJ KATMANLARI

Pdplayer EXR, SXR ve VRIMG katmanlarını gösterebilir. Ek olarak, bireysel renk kanalları (Red, Green, Blue, Alpha, Luma ve Depth) katman bazlı olarak teker teker seçilebilir. Bu sayede 3D yazılım kullanıcılarının kaydettiği ve Render paketleri içinde bulunan Render element'lerinin tek bir EXR ya da VRIMG dosyası altına kaydedilmesi ve aynı zamanda kompozisyon oluşturulurken renk düzenlemesinin eş zamanlı olarak yapılması sağlanır. Expand into Layers komutuyla ise bir EXR dosyasının açınımı hızlıca yapılabilir.

HDRI DESTEĞİ

Pdplayer EXR, HDR, DPX/CIN, floating point TIF ve RLA/RPF GİBİ HDR imajların super-white alanlarını kısıtlamaz. Exposure ve soft clip kontrolleri imajın dinamik alanınca kullanılabilir.

RED R3D DESTEĞİ

Pdplayer varsayılan olarak RED ONE kamerasının RAW imaj formatı olan R3D dosyalarını destekler.

BAŞKA BİR SİSTEME ÇIKIŞ VERMEK

Pdplayer sekansları Bluefish444 ya da Blackmagic Decklink gibi harici cihazlarda oynatabilir. Bu da kullanıcılara bir broadcast monitöründe yani imajların asıl görüntüleneceği alanda önizleme yapabilme olanağı sağlar.

 


 

KOMPOZİSYON TASLAK ÇALIŞMASI

Dinamik çevre birimlerinin ve kısa iş sürelerinin olduğu bir dünyada kullanıcılar kompozisyonlamaya başlamadan önce görüntülerin render edilmesini beklemez. Pdplayer bu konuda size yardımcı olabilir. Bir çıkış dizini (Output directory) izleyebilme özelliği sayesinde hazır olan tüm kareleri otomatik olarak varolan işleme ekleyebilir. Her katman hatalar için gözden geçirilebilir ve gerçek zamanlı olarak dönüştürülüp renk düzenlemesi yapılabilir. Son aşama olarak prototip kompozisyon Adobe After Effects ya da The Foundry Nuke'e export edilebilir.


ENTEGRASYON

Pdplayer gelişmiş bir komut satırı desteğine sahiptir. 250'den fazla seçenekle kompozisyonun her yönünü kontrol eder. Script desteği olan 3dsMax, Maya gibi yazılımlar Pdplayer'ı komut satırı ya da bir takım aktarmalar ile pdpcmd dosyasıyla kontrol edebilirler. Pdplayer Lightwave'e Lightwave eklentisi ve render script ile basitçe entegre olabilir.

FİYATLANDIRMA ve YÜKSELTME UYGULAMASI

1 - 4 Lisans 275 Euro + Kdv
5 - 9 Lisans 225 Euro + Kdv
10 - 19 Lisans 195 Euro + Kdv
20 Lisans ve üstü 175 Euro + Kdv
 
Fiyatlara fiziksel lisans kilidi ( USB dongle) ve gönderim ücreti dahildir.
 
  →  Sistem Gereksinimleri
  • Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows 8
  • Pdplayer 32 ve 64 bit Mac OSX versiyonları Mac OS X 10.6 (Snow Leopard) üzerinde geliştirilmiş ve test edilmiştir.
  • Pdplayer'ın LINUX versiyonu Fedora Core 10 üzerinde geliştirilmiş ve test edilmiştir; ancak çoğu versiyonda çalışmaktadır.


 


 Copyright ©2014, Labirent Bilgisayar


© 2012 Vray Render Türkiye Resmi Satış Sitesi vray 3dMax All rights reserved.